Szambo z kręgów – materiał, cena, montaż

Stojąc przed koniecznością instalacji szamba na działce, stoimy także przed decyzją, jaki rodzaj zbiornika wybrać. Szambo z kręgów jest jednym z głównych typów montowanych współcześnie zbiorników na ścieki, choć jego popularność jest w ostatnich latach już dużo niższa niż w przypadku gotowych pojemników z betonu lub z tworzywa sztucznego. Jak wygląda proces budowy szamba z kręgów, z czego jest ono zrobione i ile kosztuje?

Szambo z kręgów znacznie różni się od szamba betonowego i szamba z tworzywa. W przeciwieństwie do nich nie jest bowiem gotowym zbiornikiem, ale stanowi konstrukcję kilku połączonych ze sobą elementów. Poszczególne części stanowią betonowe kręgi, które spajane są za pomocą zaprawy cementowej. Aby rozpocząć budowę szamba z kręgów należy obliczyć, jaka pojemność zbiornika będzie odpowiednia w stosunku do ilości powstających w naszym gospodarstwie ścieków, zastanowić się nad ilością komór w zbiorniku, a następnie nabyć odpowiednią ilość kręgów oraz pozostałe potrzebne elementy, takie jak: rury, pokrywy, etc. Instalacja szamba z kręgów zaczyna się od wykopania koparką odpowiednio głębokiego dołu (metodą studniarską). Następnie wewnątrz wykopu umiejscawiane są kolejne kręgi, pomiędzy którymi powinna pojawić się wodoszczelna zaprawa cementowa w celu zapobiegnięcia przeciekaniu. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie dna szamba za pomocą lepiku, a następnie położenie betonowej wylewki z betonu B20. Górna część szamba musi być zabezpieczona płytami stropowymi i żeliwnym włazem.

Jeśli chodzi o całkowity koszt budowy szamba z kręgów, szacunkowo można zmieścić się w kwocie ok. 3 tys. zł. To mniej, niż musielibyśmy wydać, montując gotowe szambo z betonu lub z tworzywa sztucznego. Jednak warto zauważyć, iż szamba z kręgów, z uwagi na swoje mankamenty, powoli wychodzą z użycia. Są tanie, owszem, ale z drugiej strony, są dużo mniej trwałe i mniej szczelne niż wspomniane gotowe szamba betonowe, które wyróżniają się bardzo wysoką wytrzymałością i odpornością na przeciekanie.