Dodatkowy garaż na działce – jaki wybrać?

Nie każdy z nas jest właścicielem domu z wbudowanym garażem. Niekiedy również, choć taki garaż istnieje, pojawia się potrzeba wygospodarowania dodatkowego miejsca na pojazdy lub sprzęty. Jak zabrać się za budowę garażu?

Jeśli posiadamy na terenie działki trochę wolnego miejsca, które chcielibyśmy zagospodarować na dodatkowy garaż, istnieje możliwość zbudowania od podstaw budynku murowanego lub postawienia konstrukcji drewnianej bądź stalowej. Biorąc pod uwagę wysokie koszty materiałów oraz konieczność poświęcenia budowie dużej ilości czasu, garaże murowane nie są dziś najczęściej wybieraną opcją. Niemniej jednak, zdecydowawszy się na tego rodzaju budynek, zyskujemy solidną konstrukcję na długie lata, którą w dodatku możemy zaprojektować ściśle według własnego gustu oraz dopasować jego stylistykę do aranżacji całej domowo-ogrodowej przestrzeni.

Chcąc zbudować garaż murowany musimy przygotować się na dość czasochłonne i pracochłonne, a także drogie przedsięwzięcie. Pierwszym krokiem jest zdobycie projektu budowlanego. Możemy zlecić jego wykonanie od podstaw albo kupić gotowy projekt, który potem zaadaptujemy na potrzeby naszej działki. Jeśli nasz garaż nie będzie mieć więcej niż 35 m2 powierzchni, nie musimy starać się o pozwolenie na budowę, wystarczy zgłosić budowę w urzędzie miasta lub gminy. Kiedy już dopełnimy formalności, powinniśmy wybrać materiały budowlane i zacząć je gromadzić. Nie zapominajmy także, że garaż będzie wymagał odpowiedniej izolacji termicznej. Trudno podać dokładną kwotę, jaką trzeba przeznaczyć na budowę garażu murowanego, ponieważ wszystko zależy od użytych materiałów, wielkości budynku, jego aranżacji oraz od tego, czy prace będziemy wykonywać sami, czy zatrudnimy ekipę. Niemniej jednak na pewno należy liczyć się z wydatkiem od kilkunastu tysięcy zł wzwyż.

Budowa garażu z drewna lub zakup gotowego garażu drewnianego również nie należą do najtańszych rozwiązań, w przypadku tego surowca musimy przygotować się na wydatek około dziesięciu tysięcy zł. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest oczywiście gotowy garaż blaszany. Nie wszystkim jednak ta opcja przypadnie do gustu z uwagi na ograniczenia stylistyczne i użytkowe tych przenośnych konstrukcji. Jedak warto zauważyć, iż garaże blaszane pojawiają się dziś w bardzo zróżnicowanych formach, dlatego nie jest już tak trudno znaleźć model, który wpasowałby się w aranżację przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.