Budowa domu letniskowego – od czego zacząć

Wielu z nas, zwłaszcza kiedy mieszkamy na stałe w mieście, marzy o rekreacji na świeżym powietrzu, wypoczynku w otoczeniu przyrody, z dala od codziennego zgiełku, idealnego nie tylko na weekendowe wypady. Takie marzenia łatwo jest na szczęście zrealizować, kupując działkę za miastem i stawiając na niej wygodny domek letniskowy, w którym będzie można spędzić nawet cały letni urlop. Rodzina z pewnością też doceni nasze wysiłki, a sama budowa w przeciwieństwie do typowego domu jednorodzinnego nie jest tak skomplikowana i obwarowania wieloma przepisami prawa budowlanego.

Domek letniskowy – co to właściwie jest

Obowiązujące w naszym kraju przepisy nie wyróżniają odrębnej definicji domu letniskowego i takie miano nosi po prostu używany sezonowo budynek rekreacyjny, stworzony do wypoczynku. Co ciekawe, nie jest także szczegółowo określony okres, kiedy można go używać, nie jest więc ważne czy będziemy mieszkać w nim zimą, czy latem. Domek letniskowy jest stosunkowo niewielkim, zazwyczaj nieprzekraczającym kilkadziesiąt metrów kwadratowych, obiektem mieszkalnym, zbudowanym w konkretnym miejscu i tworzący w nim stały, często bardzo atrakcyjny wizualnie element małej architektury. Zazwyczaj nie ma również znaczenia jego konstrukcja i to, czy będzie drewniany, czy murowany, zależy już tylko od naszych indywidualnych wymagań i preferencji.

Większość domów letniskowych można podzielić na całoroczne oraz te do użytku sezonowego i mają do nich zastosowanie zupełnie inne przepisy, z którymi musimy zapoznać się przed rozpoczęciem budowy. Dom letniskowy eksploatowany przez cały rok musi być budowany w taki sam sposób jak ten mieszkalny, jednorodzinny z zachowaniem wszystkich wymogów technicznych. Jednak najczęściej stawiamy te używane jedynie w okresie letnim, dzięki czemu można pominąć takie szczegóły konstrukcyjne przedłużające budowę, jak ocieplenie, montaż wydajnego systemu ogrzewania, czy doprowadzenie wszystkich mediów. Inny, często stosowany podział domków letniskowych uwzględnia ich konkretną lokalizację oraz metraż i w takim przypadku dzielimy je na:

  • domki stawiane na działkach ogrodniczych, najczęściej należących do Rodzinnych Ogródków Działkowych, o maksymalnej dopuszczalnej powierzchni do 35 m2,
  • domki także o powierzchni do 35 m2, budowane na innych działkach prywatnych,
  • domki powyżej 35 m2, traktowane właśnie jak normalne domy jednorodzinne.

Domek letniskowy – formalności przed rozpoczęciem budowy

Jeśli dom, na który się zdecydujemy, ma być używany wyłącznie sezonowo, to właściwie nie potrzeba na niego żadnych zezwoleń, wystarczy jedynie zgłoszenie faktu budowy. Nie ma również specjalnych wymagań co do działki, na jakiej go postawimy i nie musi ona być uzbrojona w przyłącza sieci wodociągowej, kanalizacyjnej czy elektrycznej, chyba że jest to jasno określone w warunkach zabudowy obowiązujących dla danego terenu. Nie możemy jednak zbudować domu w miejscu, gdzie jest niemożliwe korzystanie z ujęć wodnych znajdujących się poza obrębem naszej działki, warto też zadbać o właściwe odprowadzanie ścieków np. do szczelnego i pojemnego szamba. Maksymalna dopuszczalna powierzchnia budynku niewymagającego zezwolenia to wspomniane 35 m2 i można postawić tylko taki jeden na każde 500 m2 działki.

Samego zgłoszenia dokonuje się w najbliższym Starostwie Powiatowym, w wydziale architektury i należy do niego dołączyć:

  • dokument poświadczający prawo do korzystania z działki,
  • poświadczenie o prawie do dysponowania nią na cele budowlane,
  • decyzję o warunkach zabudowy na tym terenie, w sytuacji, kiedy jest ona wymagana,
  • szkice i rysunki ukazujące lokalizację i inne szczegóły planowanego budynku, które w tym przypadku nie muszą być sporządzone przez architekta z uprawnieniami budowlanymi,
  • informację o zakresie i rodzaju robót budowlanych wraz z dokładnym terminem ich rozpoczęcia.

Starostwo ma 21 dni na wniesienie swoich zastrzeżeń i kiedy tego nie zrobi lub nie wystąpią żadne nieprzewidziane okoliczności, można przystąpić do budowy.

Domek letniskowy – komu zlecić budowę i jaką konstrukcję wybrać

Po pozytywnym załatwieniu wszystkich formalności trzeba jeszcze wybrać projekt odpowiedniego domku, który należy również dokładnie dopasować do naszych potrzeb. Ich oferta, jaką możemy znaleźć na rynku, jest naprawdę duża, od niewielkich działkowych altanek, aż po w pełni wyposażone luksusowe domki ze wszystkimi wygodami. Mogą to być zarówno konstrukcje murowane, jak i drewniane, zyskujące stale rosnącą popularność, przede wszystkim ze względu na krótki czas ich budowy, a wiele z nich można postawić praktycznie w jeden dzień. Zazwyczaj nie robi się tego samodzielnie, tylko zleca to zadanie wyspecjalizowanej firmie, która jednocześnie dostarcza nam domek. Tego typu konstrukcje złożone są z przygotowanych wcześniej prefabrykatów przeznaczonych do szybkiego złożenia w miejscu przeznaczenia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to samodzielnie, wszystkie elementy są najczęściej ponumerowane i wystarczy tylko ściśle trzymać się kolejności zawartej w dołączonej instrukcji montażu.

Trochę więcej problemu może sprawić domek stawiany w technologii murowanej, ale decydując się na taki, zyskamy pewność jego trwałości na długie lata, dzięki wykorzystaniu tak odpornych materiałów, jak pustaki, bloczki betonowe lub cegły. Nasza letnia siedziba może mieć tradycyjny, klasyczny kształt, lub też odpowiadać najnowszym trendom projektowym w tej dziedzinie. Najważniejsze jest z pewnością właściwe wykorzystanie całej, niewielkiej powierzchni, podzielenie jej na kilka odrębnych stref, dzienną czy nocną, wypoczynkową i prawidłowe rozplanowanie rozmieszczenia wszystkich elementów wyposażenia. Bardzo ważne jest też, aby taki domek był pełen światła, co mogą z kolei zapewnić właściwie dobrane przeszklone okna oraz drzwi. Dzięki temu zyskamy odczucie większej przestrzeni i widok na otaczającą budynek zieleń, a kiedy stoi on nad jeziorem, to wrażenia estetyczne będą jeszcze większe. Równie ważne jest właśnie otoczenie, czyli starannie wypielęgnowany i rozplanowany ogród, w którym warto od razu wyznaczyć miejsce na garaż czy chociaż wiatę chroniącą nasze auto przed czynnikami atmosferycznymi. Przyda się również murowany grill, na którym przygotujemy swoje ulubione potrawy, a dostęp do jeziora będzie z kolei wymagał zbudowania bezpiecznego pomostu.