Budowa domu jednorodzinnego składa się z wielu etapów: zakupu działki, wyboru projektu czy wykonawcy, ale jednym z najważniejszych, o którym musi pamiętać inwestor lub przyszły właściciel, jest wybór najodpowiedniejszej technologii budowy. Dokonując go, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, takich jak:
- ilość domowników,
- parametry cieplne budynku,
- standard wykończenia wnętrza, w tym okien i drzwi,
- łączne koszty budowy,
- rodzaj użytych materiałów.
Spis Treści
Technologia murowana – zakorzeniona w naszej tradycji
W naszym kraju nadal dominuje najczęściej używana technologia murowana, od lat zakorzeniona w naszej tradycji stawiania solidnych, wielopokoleniowych domów, mających w założeniu przetrwać całe dziesięciolecia. Taki budynek jest stawiany z materiałów ceramicznych, najczęściej pustaków lub bloczków betonowych, coraz rzadziej z cegły, łączonych ze sobą warstwą zaprawy. Decydując się na taką konstrukcję, można wybierać spośród dwóch najczęściej stosowanych rodzajów ścian:
- jednowarstwowej, która, jak jej sama nazwa wskazuje, jest wykonana z jednej warstwy wyżej wymienionego materiału i ma zazwyczaj grubość od 30 do 45 cm. Tego typu ściany są trudne do wykonania, wymagają zachowania należytej staranności i użycia specjalnej zaprawy klejowej lub ciepłochronnej pozwalającej uniknąć powstania tzw. mostków termicznych. Z zalet z kolei warto wymienić krótki czas budowy oraz małe zużycie materiału. Taka ściana, przy zachowaniu właściwej dokładności, nie wymaga dodatkowego ocieplenia, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby je wykonać,
- dwuwarstwowej, również stawianej z wykorzystaniem ceramiki budowlanej, ale złożonej z dwóch warstw, pierwszej dającej pożądaną wytrzymałość mechaniczną i drugiej stanowiącej właściwą izolację termiczną. Do jej sporządzenia można użyć np. styropianu albo wełny mineralnej, a ostatnią warstwą wykończeniową może być tynk cienkowarstwowy lub siding, o wiele łatwiejszy do utrzymania w czystości.
Wymieniane przez inwestorów zalety budynków murowanych to solidność i trwałość, ognioodporność, duża akumulacyjność ciepła, powszechna dostępność tanich materiałów budowlanych i łatwe znalezienie wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Z kolei często wytykane wady to ilość czasu niezbędnego do ich postawienia, sięgającego niekiedy kilku lat oraz duży stopień skomplikowania konstrukcji, dlatego coraz częściej wybieramy mniej pracochłonne technologie, czasami bardzo nowatorskie.
Technologie nietypowe – dla idących z duchem postępu
Żyjemy w dobie ciągłego i burzliwego rozwoju nowych technologii, co objęło również budownictwo i obecnie mamy wybór wielu może nietypowych konstrukcji budynków, które jednak nie tylko znacznie skracają czas budowy, ale dają również wymierne, finansowe oszczędności. Kiedy więc zależy nam na czasie, to zdecydowanie najlepszym wyborem będą trzy rozwiązania i możemy szybko postawić:
- dom modułowy, którego wszystkie elementy powstają wcześniej w fabryce, są następnie dostarczane na plac budowy, a cała praca sprowadza się praktycznie do ustawienia ich na przygotowanym wcześniej fundamencie i połączenia ze sobą. Zajmie to zaledwie kilka dni i już można zamieszkać w tak postawionym domku. Wadą takich konstrukcji jest niestety dosyć ubogi wybór projektów i brak możliwości wprowadzania do nich większych poprawek,
- domy prefabrykowane, które w przeciwieństwie do modułowych odpowiedników, mogą być przygotowane na podstawie indywidualnego projektu. Istnieje możliwość zmiany wielu ich elementów, takich jak schody, konstrukcja dachu, czy stropów. Całość tak samo jest dostarczana na plac budowy, a montażem i wykończeniem najczęściej zajmują się fachowcy przysłani przez producenta,
- dom kanapkowy, o ścianach wypełnionych betonem. Do budowy ścian, szczególnie nośnych, używa się specjalnych płytek lub kształtek ze styropianu, PCV lub tzw. zrębkocementu, tworzącego formę wypełnianą betonem. Często ściana tworzy jedność z ociepleniem, dzięki czemu taki dom ma doskonałe parametry izolacji termicznej.
Technologia drewniana – nie tylko dla miłośników ekologii
Cegła czy pustak to z pewnością najczęściej wybierany rodzaj materiałów do budowy domu, ale równie chętnie sięgamy po różne gatunki drewna, a budynki z niego zrobione stoją niekiedy po setki lat bez najmniejszych nawet uszczerbków. Drewno przeżywa obecnie prawdziwy renesans w budownictwie, zaspokajając między innymi wymagania oraz potrzeby miłośników ekologii i życia w zgodzie z naturą. Chcąc zbudować budynek drewniany, także możemy wybierać spośród kilku jego odmian i najczęściej decydujemy się na domy:
- w konstrukcji szkieletowej, jakie powszechnie spotykamy np. w USA i Kanadzie, a na naszym kontynencie w państwach skandynawskich. Na betonowym fundamencie stawia się szkielet z dokładnie dopasowanych belek drewnianych, przestrzeń między nimi wypełnia izolacją np. z wełny mineralnej i obija z obu stron deskami, podobnej konstrukcji są też stropy i ścianki działowe,
- z bali, popularne chaty w stylu góralskim, z grubych nawet na ponad pół metra bali z dobrze wysuszonego, impregnowanego drewna, litego lub klejonego warstwowo. Układa się je jedne na drugich, łącząc za pomocą kołków lub gwoździ na tzw. zrąb albo zamek. Taki budynek jest jednak droższy do postawienia niż szkieletowy i coraz trudniej znaleźć fachowca z odpowiednimi kwalifikacjami, który podjął by się jego budowy.
Domy drewniane to, krótko mówiąc, samo zdrowie. Naturalne drewno tworzy we wnętrzu nieco specyficzny, lecz sprzyjający zdrowiu mikroklimat, jest też najlepszym izolatorem cieplnym, dom można łatwo ogrzać, a w lecie mamy w nim naturalną klimatyzacją, miły chłód nawet w największe upały. Nie trzeba go również specjalnie ozdabiać, wystarczy tylko kilka warstw lakieru bezbarwnego, który nie tylko zabezpieczy deski lub belki przed wilgocią, ale przede wszystkim podkreśli unikalny układ słojów, odmienny dla różnych gatunków drewna.