W 95% przypadków okna plastikowe to okna w uniwersalnych, białych ramach. Jeśli wpadłeś na pomysł, by odmienić oblicze swoich niczym niewyróżniających się okien PCV i nadać im innej, bardziej oryginalnej barwy, masz dwie opcje wyboru – możesz je pomalować lub okleić. Dowiedz się więcej o jednym i drugim rozwiązaniu.
Malowanie okien plastikowych
Jeśli zdecydujesz się na pomalowanie ram okien plastikowych, będziesz musiał wyposażyć się w specjalną farbę przeznaczoną do pokrywania tworzywa PCV. Zanim jednak weźmiesz w dłoń pędzel, pamiętaj o właściwym przygotowaniu powierzchni ram. Najpierw je dokładnie oczyść i odtłuść. Najlepiej zrobić to za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki oraz ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Kolejną zalecaną czynnością jest lekkie zeszlifowanie ram papierem ściernym o drobnym ziarnie. Następny krok to usunięcie pyłów pozostałych po szlifowaniu (poprzez ponowne przemycie ram wodą).
Gdy powierzchnia jest przygotowana, zabezpiecz za pomocą taśmy malarskiej wszystkie pobliskie elementy okna, np. uszczelki, zawiasy, ściany i szyby. Unikniesz w ten sposób ich przypadkowego pomalowania. Do malowania użyj miękkiego, dobrego pędzelka o niedużych gabarytach. Nałóż cienką warstwę farby na powierzchnię ram wykonując równoległe ruchy w jedną stronę. Jeśli po wyschnięciu farby okaże się, że występują prześwity, nałóż kolejną cienką warstwę farby.
Oklejanie okien plastikowych
Oklejanie to kolejny sposób na zmianę koloru okien z uniwersalnej bieli na pasujący do aranżacji wnętrza lub do elewacji odcień. Z okleinami jest jednak ten problem, iż jeśli zastosowany materiał będzie lichej jakości lub jeśli zaaplikujemy go w nieprecyzyjny, niewłaściwy sposób, pojawią się na nim nieestetyczne pęknięcia i marszczenia. Warto więc nabyć wysokiej jakości okleinę o dużej odporności i trwałości, nadającą się do tworzyw PCV oraz podejść do procesu oklejania ze starannością i fachowością. Warto też mieć na uwadze fakt, iż materiał wierzchni w postaci okleiny może mieć ograniczoną trwałość, szczególnie, gdy jest aplikowany po zewnętrznej stronie okien. Na pewno nie jest to rozwiązanie na długie lata.