Moda na domy kanadyjskie (inaczej zwane szkieletowymi) przywędrowała do naszego kraju z Ameryki Północnej, gdzie takie budownictwo od wielu lat jest standardem. Choć popularność domów kanadyjskich jest coraz większa, nadal wiele osób zachowuje wobec nich dużą dozę sceptycyzmu. Choć wiele odróżnia je od tradycyjnych domów murowanych, nie oznacza, że są one od nich gorsze, są po prostu inne.
Na dom kanadyjski składa się system cienkich, drewnianych słupków, które są mocowane na drewnianej podwalinie osadzonej w fundamencie. Deski są od siebie oddalone o około 40 cm, a przestrzenie pomiędzy nimi wypełniane są szczelnie wełną mineralną albo innym materiałem izolacyjnym. Dodatkowo od wewnętrznej strony szkielet izolowany jest folią paroizolacyjną, a od strony zewnętrznej folią wiatroizolacyjną. Jako wzmocnienie konstrukcji stosuje się także płyty OSB lub MFP.
Bezsprzeczną zaletą domów szkieletowych jest szybkość powstawania budynku. Konstrukcja jest wznoszona w zaledwie 3-4 miesiące, potem zostaje już tylko jej wykończenie. Krótki czas budowy domów kanadyjskich sprawia, że w pewnym sensie mają one przewagę nad domami murowanymi, które stawia się o wiele dłużej. Nie sposób nie zwrócić również uwagi, iż technologia domów szkieletowych sprawia, że doskonale wpasowują się one w trend budownictwa energooszczędnego lub nawet pasywnego. Dlatego taki dom na pewno powinien być wzięty pod uwagę przez osoby, które jako priorytet stawiają jak najniższe koszty związane z użytkowaniem budynku.
Na pytanie, czy warto zdecydować się na dom kanadyjski, odpowiedź jest twierdząca, jednak po naszej stronie będzie leżało dopilnowanie, by budynek został wzniesiony w sposób profesjonalny. Tylko wtedy bowiem dom będzie bezawaryjny i trwały. Skrupulatna budowa z dbałością o wszelkie drobiazgi oraz nienaganna jakość materiałów to w przypadku budownictwa szkieletowego priorytet. Dlatego decydując się na dom kanadyjski, warto rozejrzeć się za zaufaną ekipą doskonale obeznaną w tej technologii.