Kwiaty w mieszkaniu – konieczny element wyposażenia

Trudno znaleźć mieszkanie, w którym nie byłoby w ogóle żywych kwiatów. Rośliny doniczkowe to nie tylko ważna część aranżacji, wdzięczny element dekoracyjny, ale również istotny czynnik prozdrowotny.

Przebywanie w pomieszczeniu, gdzie znajdują się żywe rośliny, zdecydowanie korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Wynika to z cudownych właściwości flory, rośliny pochłaniają bowiem dwutlenek węgla potrzebny im do fotosyntezy, a wydzielają ożywczy tlen. Dzięki temu powietrze jest czystsze i lepiej nawilżone, a ponadto bogate w wydzielane przez kwiaty promieniowanie ujemne, neutralizujące nadmiar niekorzystnych dla człowieka jonów dodatnich emitowanych przez wiele otaczających nas przedmiotów z tworzyw sztucznych. Lepsza jakość powietrza jakim oddychamy co najmniej kilkanaście godzin na dobę, przekłada się bez wątpienia na naszą kondycję fizyczna i psychiczną.

Oprócz tego rośliny doniczkowe są wyjątkowo wdzięcznym materiałem do upiększenia wnętrza, bez względu na rodzaj aranżacji, jaką wybierzemy. Obfitość roślin dostępnych w sprzedaży, nadających się do domowej uprawy, powoduje, że mamy w tym zakresie nieograniczone pole do popisu. W nowoczesnych, minimalistycznie urządzonych mieszkaniach, doskonale sprawdzą się pojedyncze duże okazy umieszczone w oryginalnych donicach. W tradycyjnych wnętrzach znakomicie prezentować się będą rośliny ozdobnie kwitnące. Pomysłów na zieleń w domu może być bardzo dużo, na przykład zielone wyspy czy mini ogrody wertykalne.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na bardzo efektowne, unikalne gatunki, czy wybierzemy poczciwe geranium lub paprocie, bardzo zresztą korzystne ze względów zdrowotnych, kwiaty doniczkowe z pewnością nadadzą wyjątkowego charakteru każdemu pomieszczeniu. Pamiętajmy tylko o tym, żeby wybrać takie gatunki, które będą dobrze się czuły w określonej lokalizacji i oczywiście nie zaniedbujmy ich. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na pielęgnację, wybierzmy rośliny, które nie wymagają dużych starań. Wystarczy, że umieścimy je w odpowiednich miejscach i będziemy systematycznie podlewać, a odwdzięczą się bujnym wzrostem i pięknym wyglądem.