Wykończenie ścian w kuchni

Wiadomą jest rzeczą, że ściany w kuchni są szczególnie narażone na zabrudzenia, dlatego tak ważne jest właściwe ich wykończenie. Chodzi z jednej strony o to, aby wszelkie plamy dało się łatwo usunąć, z drugiej, aby nałożona na tynk powłoka skutecznie chroniła ścianę przed nadmiarem wilgoci. Wreszcie istotny jest też aspekt estetyczny, chcemy bowiem, żeby kuchnia była urządzona nie tylko praktycznie, ale też efektownie pod względem wizualnym.

Przez bardzo długi czas uważano, ze najlepszym materiałem na kuchenne ściany są płytki ceramiczne. Rzeczywiście, łatwo usunąć z nich zabrudzenia, są wodoodporne i trwałe, a przy tym na rynku jest ich tak szeroki wybór, że bez problemu można znaleźć takie, które pasują do w zasadzie każdej koncepcji aranżacji wnętrza. Od dawna, aż po dzień dzisiejszy, do wykończenia ścian stosowano też drewno lub materiały drewnopodobne. Tego rodzaju wystrój ma  ponadczasowy charakter i wielu zwolenników, a wbrew pozorom odpowiednio zabezpieczone drewno okazuje się równie trwałe i odporne na wodę, co glazura. Równie pięknie prezentują się w kuchni powierzchnie wykończone kamieniem,  blaty, parapety, a nawet ściany.

Dzisiaj jednak coraz częściej sięga się po inne, bardziej nowatorskie rozwiązania. Należą do nich między innymi szklane lub stalowe panele ścienne. Umieszczona nad zlewem czy kuchenką aluminiowa czy miedziana blacha doskonale spełni swoją rolę, jest bowiem odporna na temperaturę i wilgoć i idealnie pasuje do nowoczesnego designu. Jeszcze większe możliwości aranżacyjne dają panele szklane, wykonane z hartowanego szkła, odporne na temperaturę, wilgoć, uszkodzenia, łatwe do utrzymania w czystości. Do wykonania tego typu paneli można wykorzystuje się szkło mleczne, piaskowe, kolorowe, z nadrukiem czy wreszcie przezroczyste, pod którym można umieścić na przykład fototapetę lub dowolną grafikę.

Ściany w kuchni można również wykończyć kładąc zmywalne tapety winylowe czy fototapety lub zwyczajnie pomalować dostępnymi obecnie w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej specjalnymi wodoodpornymi farbami.