W każdym domu czy mieszkaniu, w pewnym momencie jego użytkowania, trzeba przeprowadzić remont najważniejszego w nim pomieszczenia, jakim na pewno jest łazienka. Może on być większy lub mniejszy, jednak zawsze wymaga dokładnego zaplanowania wszystkich prac, które będziemy musieli wykonać.
Spis Treści
Remont łazienki – projekt zagospodarowania dostępnej przestrzeni
Remont łazienki zaczynamy zazwyczaj od usunięcia z niej wszystkiego, co się w niej znajduje, starej wanny lub kabiny prysznicowej, umywalki, pralki i już na tym etapie stajemy przed poważnym dylematem, jak właściwie zagospodarować uzyskaną w ten sposób wolną przestrzeń. Musimy przede wszystkim pamiętać, że jest to pomieszczenie, z którego korzysta wielu domowników, mających często zróżnicowane potrzeby oraz wymagania, i je także musimy uwzględnić w sporządzanym planie. Jest to niestety bardzo trudne, a czasami może się okazać nawet niemożliwe, dlatego lepiej jest stosować uniwersalne rozwiązania, sprawdzające się praktycznie w każdej łazience.
Pierwsze, co robimy, to dokładny pomiar pomieszczenia i określenie, co chcemy w nim umieścić, a wszystko to warto sobie rozrysować na kartce, w odpowiedniej skali pozwalającej zachować przydatne później wymiary. Na tym etapie możemy również zadecydować czy chcemy zamontować wannę, czy ponownie kabinę prysznicową, wybrać wielkość umywalki i rodzaj muszli ustępowej, tradycyjnego kompaktu lub praktyczniejszej i zajmującej mniej miejsca wersji podwieszanej, ze spłuczką chowaną w ścianie.
Remont łazienki – idziemy na zakupy
Kiedy mamy już zaplanowane rozmieszczenie całego sprzętu, nadchodzi czas na jego zakup, co z kolei wymaga sprawdzenia oferty wielu sklepów i wybrania spośród nich najkorzystniejszej finansowo. Nie ma co robić zakupów w pierwszym z brzegu markecie, może się bowiem okazać, że to, czego szukamy, znajdziemy w lepszej cenie np. w sklepie internetowym. Jeśli zależy nam jednak na produktach wysokiej jakości, powinniśmy przygotować się na spore wydatki, a na naszej liście muszą się znaleźć:
- płytki ceramiczne, absolutnie niezbędne do wykończenia powierzchni ścian oraz podłogi. Ich wybór jest naprawdę olbrzymi, trzeba je jednak będzie dopasować do wielkości pomieszczenia, jego stylu urządzenia, a nawet do rodzaju i mebli łazienkowych. W tej dziedzinie obowiązuje kilka zróżnicowanych trendów, lecz jeśli zależy nam na przytulności, to zdecydowanie najlepsza będzie glazura w stonowanej, pastelowej kolorystyce, ciepłych beżów lub brązów, jednolita bez wyraźnych wzorów. Zupełnie inny jej rodzaj kładzie się na podłogę, najważniejszym parametrem jest tu klasa ścieralności, w większości łazienek w zupełności wystarczy druga, a użyta terakota musi też być antypoślizgowa. Kupując płytki, wybierajmy jedynie te rektyfikowane, utrzymujące wymiary z dokładnością do 2 mm, o kącie dokładnie 90 stopni,
- baterie, wannowa i umywalkowa. Jeszcze do niedawna kupowaliśmy najczęściej te z odrębnymi kurkami zimnej i ciepłej wody, które charakteryzowały się niestety wysokim jej zużyciem. Dlatego lepiej wybrać model jednouchwytowy pozwalający obniżyć rachunki nawet o 30 procent. W kwestii montażu również mamy pełną swobodę wyboru, lecz wersje naścienne baterii coraz częściej zastępujemy tymi montowanymi bezpośrednio w wannie lub umywalce,
- wanna lub kabina prysznicowa i ten wybór zależy od naszych osobistych preferencji oraz ilości dostępnej przestrzeni. Jeśli łazienka ma duży metraż, to można w niej zamontować wygodną wannę narożną z zasłoną umożliwiająca wzięcie prysznica, jednak w mniejszych pomieszczeniach lepiej zdecydować się na niewielką, również narożną kabinę z brodzikiem lub bezpośrednim odpływem umieszczonym w podłodze.
Remont łazienki – elementy instalacji wodnej
Prawidłowo i funkcjonalne rozmieszczenie zakupionych urządzeń sanitarnych zależy od sposobu doprowadzenia do nich wody. Wykonanie instalacji wodnej to najtrudniejsza część remontu, z którą raczej nie poradzimy sobie samodzielnie, chyba że możemy pochwalić się odpowiednimi kwalifikacjami hydraulicznymi. Lepiej więc zdać się na pomoc fachowca, który zadba o właściwe rozmieszczenie wszystkich rur i punktów odbioru wody, z ominięciem tak newralgicznych punktów, jak drzwi i okna, dobierając jednocześnie komponenty najwyższej jakości. Najczęściej w naszych łazienkach spotykamy dwa rodzaje rur i są to:
- rury miedziane, tradycyjnie stosowane od stuleci, mające standardową średnicę 20 mm, dzięki czemu można je łatwo poprowadzić pod powierzchnią tynku, tak, aby były całkowicie niewidoczne, a łączy się je poprzez lutowanie lub specjalnymi zaciskowymi złączkami. Miedź jest materiałem niemal całkowicie odpornym na osadzanie się kamienia, co zdarza się przy dużej twardości wody, oraz ma właściwości bakteriostatyczne. Niestety nie jest odporna na korozję i nie nadaje się do przesyłu miękkiej wody,
- rury z tworzyw sztucznych, spośród których najlepiej wybierać te, zrobione z polibutylenu, może droższe, ale odporne zarówno na niską, jak i wysoką temperaturę oraz zmiany ciśnienia. Montaż instalacji wodnej i kanalizacyjnej z tworzyw sztucznych wymaga również zakupu wszystkich potrzebnych elementów dodatkowych, złączek, kolanek czy trójników. Przydadzą się również takie części jak licznik wody, mierzący jej zużycie oraz zawory odcinające dopływ do poszczególnych odcinków rur w przypadku awarii.
Remont łazienki – prace wykończeniowe
Kolejny krok to wykończenie powierzchni podłogi oraz ścian, w których przed ułożeniem glazury należy rozmieścić gniazdka elektryczne i całe oświetlenie łazienki. Jeśli mamy w niej jeszcze gazowy podgrzewacz wody, konieczne będzie też doprowadzenie gazu, ale na szczęście tego typu urządzenia są coraz rzadziej używane ze względu na niebezpieczeństwo wybuchu lub zaczadzenia. Po położeniu glazury i wyschnięciu fug pozostaje już tylko zamontowanie pozostałego wyposażenia, luster na ścianach, oświetlających je kinkietów, ceramiki sanitarnej, czyli wspomnianej wanny i muszli oraz ewentualnych mebli, szafek lub półek na ścianach.