Budowa domu – od czego zacząć

Mieszkanie w bloku w mieście ma z pewnością pewne swoje zalety, jednak nie można tego porównywać z komfortem życia w domu jednorodzinnym położonym w cichej, podmiejskiej dzielnicy lub na wsi. Niewielki domek otoczony zielenią to marzenie, które wiele osób chce zrealizować, decydując się na jego budowę. Jest to trudne i odpowiedzialne zadanie, wymagające odpowiedniego przygotowania, przygoda i wyzwanie, któremu łatwo jednak jest sprostać, jeśli przestrzega się pewnych zasad. Najważniejsze jest zachowanie kolejności załatwiania wszystkich spraw, dzięki czemu budowa nie okaże się pułapką bez wyjścia.

Zadanie 1 – zakup działki

Droga do własnego domu jest długa i często wyboista, a na jej początku czeka najtrudniejsze zadanie, jakim jest zakup właściwej działki budowlanej. Należy wybrać miejsce, gdzie stanie lokum dla całej rodziny, a działka musi spełniać wymagania, określone nie tylko naszymi potrzebami, ale i obowiązującymi w tej kwestii przepisami. Przede wszystkim powinna odpowiadać miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego, określającego warunki zabudowy na danym terenie. Kiedy zaś działka nie jest nim objęta, konieczne będzie uzyskanie dla niej odrębnych warunków zabudowy. Będą one potrzebne przyszłemu inwestorowi, gdyż są w nich ujęte takie istotne informacje, jak dopuszczalna powierzchnia zabudowy, wielkość przyszłego budynku czy linie jego bryły. Działka powinna także zapewniać możliwość podłączenia wszystkich niezbędnych mediów, prądu, wody czy umożliwiać skorzystanie ze zbiorczego systemu odprowadzania ścieków. Jeśli nie ma takiej możliwości, to zawczasu trzeba zaplanować budowę na posesji odpowiednio pojemnego szamba.

Zadanie 2 – zatrudnienie geodety

Kolejnym krokiem po zakupie działki, jest zatrudnienie geodety, którego głównym zadaniem będzie przygotowanie mapy działki, niezbędnej do dalszych prac projektowych. Na tym zdecydowanie nie należy oszczędzać, zatrudniając specjalistę o wysokich kwalifikacjach zawodowych, co pozwoli uniknąć żmudnego dokonywania poprawek w przypadku popełnienia błędów.

Zadanie 3 – wybór projektu

Jest to najbardziej wyczekiwany z dotychczasowych etapów budowy, w tym bowiem momencie decydujemy, jak będzie wyglądał nasz wymarzony dom, jaki będzie miał kształt i ile pokoi. Można wybierać spomiędzy wielu gotowych projektów, odpowiadających planowi zagospodarowania przestrzennego albo zamówić indywidualny. Pierwsze rozwiązanie jest najkorzystniejsze finansowo i dostępne praktycznie od ręki, jednak zatrudnienie architekta niesie ze sobą wiele innych korzyści. Przede wszystkim będziemy mieli projekt w stu procentach spersonalizowany, dopasowany do potrzeb w najdrobniejszych szczegółach. Wybór gotowego projektu może też nastręczyć pewnych trudności, jeśli zajdzie konieczność wprowadzania poprawek, decydujących o położeniu dróg dojazdowych, garażu czy wspomnianego szamba, które ponadto mogą zwiększyć ostateczne koszty budowy.

Zadanie 4 – przyłączenie niezbędnych mediów

Rozpoczęcie prac budowlanych nie jest możliwe bez wcześniejszego podłączenia wszystkich niezbędnych mediów, a przede wszystkim wody i prądu, bez którego nie uruchomimy tak potrzebnych na budowie urządzeń, jak betoniarka lub piła tarczowa. Bez wody z kolei nie przeprowadzimy żadnych prac murarskich, a jej ciągły transport w cysternach, czy innych pojemnikach może się okazać na dłuższą metę nieopłacalny. Trzeba w związku z tym sprawdzić warunki podłączenia, w jakiej odległości od działki znajdują się przyłącza i złożyć stosowne wnioski u wybranych dostawców.

Zadanie 5 – formalności do załatwienia w urzędzie

Działka kupiona, projekt domu wybrany i dostosowany do potrzeb, geodeta sporządził wszystkie wymagane plany, a media zostały podłączone, nadszedł więc czas na najtrudniejszą część naszego zadania, czyli załatwienie wszystkich niezbędnych formalności w najbliższym urzędzie miasta, gminy czy starostwie powiatowym. W jednym z tych urzędów należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, do którego trzeba dołączyć:

  • projekt domu w czterech egzemplarzach,
  • wyciąg z MPZP, czyli miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub indywidualnych warunków zabudowy działki,
  • dokument poświadczający prawo jej własności,
  • decyzję o podłączeniu wszystkich mediów.

Na wydanie zezwolenia na budowę urząd ma aż 65 dni i w tym czasie może żądać uzupełnienia złożonej dokumentacji. Często dotyczy to np. sposobu korzystania z wody na posesji, co regulują przepisy, nakazujące czasami uzyskania odrębnego zezwolenia wodno – prawnego. Problemem może być również wycinka rosnących na działce drzew, na co jest wymagana zgoda wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a za samowolne wycięcie grożą bardzo wysokie kary, nie tylko finansowe. Zdarzają się niestety sytuacje, że urząd wyda decyzję odmowną, od której mamy prawo odwołać się w ciągu 14 dni. Jeśli z kolei otrzymamy zgodę, to decyzja uprawomocnia się także w ciągu 14 dni i można przystąpić do pracy.

Zadanie 6 – znalezienie profesjonalnego, zaufanego wykonawcy

Podsumowując, wszystkim formalnościom stała się zadość, czas więc na budowę, co jednak powinno poprzedzić znalezienie zaufanego i fachowego wykonawcy, a potrzebny nam również będzie kierownik budowy, sprawujący nadzór nad każdym etapem wykonywanych prac Powiedzmy sobie szczerze, że samodzielne postawienie domu jest po prostu niemożliwe, nie tylko z powodu braku stosownej wiedzy czy doświadczenia w tym zakresie. Często koliduje to z naszym życiem zawodowym, dlatego lepiej zdać się na pomoc wyspecjalizowanej firmy budowlanej.

Tutaj niestety zaczynają się kolejne schody, jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze i znaleźć taką, która okaże się godna naszego zaufania. W internecie, czy prasie fachowej, ogłasza się ich mnóstwo, dlatego lepiej popytać rodziny lub znajomych, którzy w ostatnim czasie korzystali z tego typu usług i mogą nam kogoś polecić. Jeśli budowa przebiegła u nich bez większych problemów i są zadowoleni z końcowego efektu, czyli wybudowanego domu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podpisać umowę. Dobra i zaufana firma musi oferować szeroki zakres usług, zatrudniając specjalistów nie tylko od ogólnie pojętej murarki, ale i od elektryki oraz hydrauliki, znających się także na rodzajach materiałów budowlanych oraz posiadających wszystkie wymagane zezwolenia i certyfikaty. Dzięki temu można liczyć na kompleksowe wykonanie wszystkich prac, bez konieczności szukania innych podwykonawców, co pozwoli także uniknąć dodatkowych kosztów ich wynagrodzenia.