Dom Twoich marzeń – jak go urządzić

Urządzenie każdego wnętrza, niezależnie czy małego mieszkania, czy dużego domu o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych, może się okazać niezwykle trudnym zadaniem dla jego właścicieli. Można powiedzieć, że wnętrza to sposób wyrażenia samego siebie, charakteru czy pasji, dlatego każdą aranżację powinno się dokładnie przemyśleć, aby właściwie zagospodarować całą dostępną przestrzeń, często bardzo ograniczoną. Zazwyczaj kierujemy się tu własną ambicją, chcąc wszystko wykonać samodzielnie, pomijając tak ważny tego element, jak planowanie. Najczęściej idziemy po prostu do sklepu i kupujemy wszystko, co wpadnie nam w oko i w rezultacie otrzymujemy mieszankę wielu stylów, złożoną z niepasujących do siebie elementów. Wbrew pozorom mieszkanie lub dom uda się nam urządzić w miarę bezproblemowo, jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad, proponowanych przez profesjonalnych projektantów wnętrz.

1. Nadmiar inspiracji bywa szkodliwy

Planując zakup mebli i innych elementów wyposażenia, przeglądamy setki stron internetowych i katalogów, szukając potrzebnych inspiracji. Właśnie ta ilość stanowi pierwszy poważny problem, po pewnym czasie po prostu wszystko zaczyna nam się mieszać. Nie trzymamy się ściśle jednego stylu, tworząc niespójne kompozycje, kiedy pomieszczenia diametralnie różnią się od siebie. Takie połączenia np. klasycznych, drewnianych mebli z ultranowoczesnymi drzwiami z aluminium zawsze będą źle wyglądać, niezależnie od naszych starań. Bezmyślne trzymanie się wzorów zaprezentowanych w katalogach także nie jest dobrym pomysłem, jak przyjrzymy się dokładnie zamieszczanym w nich zdjęciom, to zauważymy, że w tych z pozoru pięknych wnętrzach nie ma żadnego życia.

2. Funkcjonalność dająca wysoki komfort życia

Tym pozornym pięknem w żadnym wypadku nie można się inspirować i lepiej jest postawić na funkcjonalność zapewniającą komfort życia wszystkim domownikom. Nie idźmy zawsze za najnowszymi trendami, pamiętając, że dom to nie muzeum, a kanapa lub fotel nie to eksponaty. W salonach meblowych można niestety kupić pięknie wykonane wzory tych mebli, które nadają się do wszystkiego z wyjątkiem wykorzystania zgodnie z ich przeznaczeniem. Praktycznie i komfortowo urządzona przestrzeń musi ułatwiać nam zarówno wykonywanie  codziennych domowych obowiązków, sprzątania czy gotowania, jak i spokojny wypoczynek.

3. Brak właściwego zagospodarowania przestrzeni

Większość z nas musi zadowolić się niewielkimi mieszkankami w blokach, niejednokrotnie zagraconych olbrzymimi, ciężkimi meblami pasującymi raczej do salonów w domach jednorodzinnych. Unikajmy jak ognia zwłaszcza nieśmiertelnych meblościanek, zabudowanych do sufitów, które wciąż królują w wielu domach, czy przeładowanych meblami kuchni, utrudniających poruszanie się w tym pomieszczeniu. Obowiązuje tu sprawdzona zasada, małe mieszkanie, mało mebli i jej powinniśmy się trzymać. Wybierajmy te ażurowe i lekkie, które w razie potrzeby można nawet przesunąć. Minimalizm w dziedzinie urządzania wnętrz święci swoje tryumfy od wielu lat, zbędne umeblowanie i dekoracje dobrze jest wyeliminować, choć z tym usuwaniem także nie należy przesadzać. Dużym utrudnieniem mogą być też standardowo otwierane drzwi, zajmujące dużo wolnego miejsca, dlatego warto zastąpić je bardziej praktycznymi harmonijkowymi lub przesuwnymi. Zadbajmy także o wysoką funkcjonalność mebli kuchennych, które muszą otwierać się w ściśle określonym kierunku i na odległość nieblokującą ewentualnego przejścia, dając jednocześnie pełen dostęp do przechowywanej w nich zawartości.

4. Wyeliminujmy ciemne kolory

Odpowiednio dobrana kolorystyka to kolejna rzecz nadająca wnętrzom indywidualnego charakteru. Niezależnie jaką powierzchnią dysponujemy, od razu zrezygnujmy z ciemnej kolorystyki, ścian, mebli i podłóg. Jasne, ale stonowane pastelowe barwy potrafią optycznie powiększyć każdą przestrzeń, a dodatkowo korzystnie wpływają na psychikę domowników. Należy także przestrzegać spójnej kolorystyki całego domu, utrzymując ściany we wszystkich pomieszczeniach w różnych odcieniach beżu, szarości czy niezmiennie modnej bieli, dzięki czemu wydadzą nam się bardziej przestronne. Zasadę tą stosujmy też odnośnie do podłóg, wybierając np. podobną barwę desek, paneli lub terakoty. Takie kolory uważane są za najbardziej uniwersalne, najłatwiej jest też dobrać do nich meble, dywany czy inne elementy dekoracyjne.

5. Oświetlenie — podkreśla zalety, maskuje mankamenty

Duży, chociaż niedoceniany wpływ na wygląd mieszkania, ma jego oświetlenie, które może wydobyć wszystko, co chcemy w nim podkreślić, ukrywając jednocześnie wszystkie wady. Centralnie umieszczone, ciężki i przeładowane ozdobami żyrandole, odchodzą na szczęście do lamusa, zastępowane przez punktowe źródła światła, lampy lub naścienne kinkiety. Obecnie oferowane modele, w których zastosowano energooszczędne żarówki LED, pozwalają na praktycznie swobodny dobór stopnia natężenia światła i jego barwy, w zależności od potrzeb, zimnej lub ciepłej. Można wydobyć konkretny fragment pomieszczenia, podzielonego światłem na odrębne strefy, do pracy, spożywania posiłków i wypoczynku.

6. Wszystko musi znaleźć swoje miejsce

W każdym wnętrzu, małym i dużym, powinien zawsze panować porządek, a każdy element wyposażenia musi mieć swoje ściśle określone miejsce. Jeśli nie mamy miejsca na odrębną garderobę, to przyda się pojemna szafa, mieszcząca nie tylko ubrania całej rodziny, ale i odkurzacz lub nieużywany sprzęt np. sportowy. Kiedy będzie miała lustrzane drzwi, to także dzięki niej powiększymy optycznie sypialnię lub pokój dziecięcy. Dobrze urządzone mieszkanie musi być przede wszystkim czyste, rozbudźmy więc w domownikach nawyki sprzątania po sobie i odkładania wszystkiego na miejsce. Nie będzie to proste, ale przy odrobinie dobrej woli i samozaparcia już za jakiś czas będziemy mieszkali dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy.