Dom jednorodzinny, najlepiej położony za miastem lub chociaż w cichej, podmiejskiej dzielnicy, to marzenie wielu z nas, które na szczęście coraz częściej udaje się zrealizować. Jednak zanim popadniemy w nadmierny entuzjazm, powinniśmy sobie zdać sprawę z faktu, że jest to poważna inwestycja, przedsięwzięcie wymagające dokładnego zaplanowanie wszystkich jego etapów. Warto w tej sprawie zdać się na doświadczenie osób mających już to za sobą, a ich porady mogą okazać się wręcz bezcenne, ułatwiając bezbolesne przebrnięcie od pierwszego wbicia łopaty, aż po wykończenie wnętrza, zapewniającego komfort życia wszystkim domownikom.
Niestety, nie zawsze możemy sobie pozwolić na stały nadzór na prowadzoną budową, dlatego tak ważne jest wcześniejsze planowanie i załatwienie wszystkich niezbędnych formalności, co pozwoli na uniknięcie nieprzewidzianych problemów i związanych z tym opóźnień, znacznie podnoszących i tak niemałe koszty inwestycji.
Spis Treści
Etap 1 – formalności przed rozpoczęciem budowy
Niezależnie na jakiej wielkości dom się zdecydujemy, kolejność jego budowy będzie zawsze taka sama i pierwsze co będziemy musieli załatwić, to wszystkie niezbędne zezwolenia, bez których nie ma co nawet myśleć o rozpoczęciu prac. Musimy niestety przygotować się na ogrom biurokracji i papierkowej roboty, a czeka nas między innymi:
- zakup działki budowlanej,
- kupno odpowiedniego gotowego projektu domu lub zamówienie indywidualnego,
- zgromadzenie dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę,
- po jego otrzymaniu wykonanie wszystkich niezbędnych przyłączy mediów, wody, gazu i prądu. Będzie to również wymagało dostarczenia wymaganej dokumentacji i podpisania umów z wybranymi dostawcami,
- ewentualna budowa studni lub wybór innego źródła zaopatrzenia w wodę, jeśli nie ma możliwości jej przyłączenia,
- analiza geotechniczna gruntu, sprawdzająca jego nośność, poziom wód gruntowych, przydatna przed postawieniem fundamentów,
- zgłoszenie faktu rozpoczęcia budowy.
Etap 2 – niezbędna ekipa budowlana
Samodzielna budowa domu jest oczywiście możliwa, jednak gdy nie mamy stosownej wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie, lepiej jest skorzystać z pomocy fachowców. Z pewnością nie będzie to tanie, ale wykwalifikowana brygada poradzi sobie z każdym problemem, na jaki natknie się na poszczególnych etapach prac. Początkowo będzie nam potrzebna pomoc geodety, aktualizującego mapy do celów projektowych, architekta oraz projektantów i wykonawców poszczególnych przyłączy. Później oprócz murarzy czy dekarzy, potrzebny będzie profesjonalny nadzór inwestorski i zatrudnienie kierownika budowy, który zadba o jej płynny przebieg.
Etap 3 – stan zero, czyli zaczynamy
Formalności załatwione, ekipa na miejscu, czas więc przystąpić do pracy. Zanim jednak zabierzemy się za stawianie konstrukcji ścian, trzeba przygotować teren pod budowę, czyli naszą działkę. Zakres prac do wykonania nie jest w tym przypadku zbyt skomplikowany i obejmuje:
- ogrodzenie terenu, zabezpieczającego przed dostępem osób niepowołanych i przed kradzieżą zgromadzonych materiałów,
- wytyczenie położenia budynku w terenie, czym powinien się oczywiście zająć geodeta,
- wykonanie fundamentów przyszłego domu,
- staranna izolacja części podziemnej, chroniąca fundamenty przed destrukcyjnym wpływem wilgoci,
- zaplanowanie i rozprowadzenie wszystkich elementów kanalizacji pod tzw. podkładem,
- wykonanie samego podkładu betonowego.
Wykonane prace musi odebrać inspektor nadzoru inwestorskiego, sprawdzając też poprawność wpisów w dzienniku budowy dokonanych przez jej kierownika.
Etap 4 – stan surowy
Teren ogrodzony i zabezpieczony, fundamenty stanowiące solidną podstawę naszego domu gotowe, przyszedł więc czas na właściwą konstrukcję budynku. Tutaj wkracza już wynajęta przez nas ekipa fachowców, złożona z cieśli, murarzy i wspomnianych dekarzy. Konieczne będzie dostarczenie jej potrzebnych materiałów, lecz o sprzęt taki jak np. betoniarki, zazwyczaj nie musimy się martwić, gdyż musi nim dysponować każda renomowana firma budowlana. Zwiększa się z kolei zakres prac do wykonania i będzie trzeba:
- wymurować konstrukcję ścian i kominów,
- wykonać wszystkie stropy, schody i inne elementy żelbetowe,
- sporządzić więźbę dachową, z najlepszych gatunków drewna,
- ułożyć pokrycie dachu, dachówki czy blachodachówki,
- zamontować system rynien odprowadzających wilgoć.
Etap 5 – instalacje i pierwsze, suche tynki
Dom stoi, przykryty dachem, wiecha zawieszona i tradycji stało się zadość. Jednak to nie koniec, bo właśnie nadszedł czas na pierwsze prace wykończeniowe, montaż instalacji oraz pokrycie ścian pierwszą warstwą tynków. Wykonanie instalacji obejmuje tylko niezbędne orurowanie oraz okablowanie, jeszcze bez montażu urządzeń, baterii, wanien czy źródeł światła, na to przyjdzie czas później. Ekipa powinna także przed końcem sezonu poradzić sobie z tynkami i przygotować budynek do okresu zimowego, zabezpieczając okna, drzwi, stawiając solidne ogrodzenie i opróżniając instalację z resztek wody. Tak przygotowany dom z pewnością przetrwa bez uszczerbku długie, mroźne zimowe miesiące, a wraz z nadejściem wiosny będzie można przystąpić do jego ostatecznego wykończenia.
Etap 6 – wykańczamy, odbieramy i się wprowadzamy
Wiosna w pełni, czas więc wykończyć nasz wymarzony mały domek za miastem i wprowadzić się do niego z całą zniecierpliwioną rodziną. Wzywamy z powrotem naszych już zapewne zaprzyjaźnionych fachowców, który muszą się zająć:
- montażem stolarki okiennej,
- montażem drzwi zewnętrznych i wewnętrznych,
- zamontowaniem drzwi do garażu,
- kiedy nie możemy skorzystać ze zbiorczej sieci kanalizacyjnej, miejskiej lub gminnej, wkopaniem i podłączeniem funkcjonalnego szamba betonowego i wykonaniem niezbędnych podłączeń,
- zamontowaniem ogrzewania, kotła i grzejników,
- ociepleniem budynku, wykończeniem podłóg i poszczególnych pomieszczeń, montażem wyposażenia kuchni oraz łazienki i oczywiście pomalowaniem ścian na nasze ulubione kolory,
- uporządkowaniem ogrodu, zasadzeniem ulubionych roślin i montażem eleganckiego ogrodzenia wokół całej posesji.
Dom został już wybudowany, praktycznie bezboleśnie, można więc się wprowadzić, pamiętając jednak, że jego prawidłowa eksploatacja będzie wymagała naszego nieustannego nadzoru i samodzielnego usuwania wszystkich, nawet najdrobniejszych awarii. Jednak przy zaletach mieszkania w otoczeniu zieleni, będzie to zdecydowanie niewielka niedogodność.