Jak urządzić przydomowy ogród

Budowa wymarzonego domu dla całej rodziny obejmuje wiele etapów, a jednym z nich, niestety często pomijanym, jest odpowiednie urządzenie jego otoczenia, czyli ogrodu, w którym można wypoczywać po długim dniu pracy. Właściwe zagospodarowanie tej przestrzeni wbrew pozorom jest prostym zadaniem, zwłaszcza jeśli porównamy to z ogromem prac, jakie musieliśmy wykonać wcześniej.

Cel wykorzystania przydomowego ogrodu

Zabierając się za projekt urządzenia naszego ogrodu, musimy przede wszystkim określić, do czego będziemy go wykorzystywać. Musimy od razu wiedzieć, czy będzie to miejsce jedynie do rekreacji i wypoczynku, czy też planujemy uprawiać w nim różne rośliny. Nic tak przecież nie zdobi otoczenia domu, jak efektowne rabaty z pięknymi, kolorowymi kwiatami, a każda gospodyni z pewnością doceni grządki z warzywami lub ziołami.

Zaprojektowanie i założenie ogrodu to prawdziwa przyjemność, czynność, którą można przekształcić także w wesołą zabawę, angażując do tego wszystkich członków rodziny. Niestety w wielu przypadkach musimy się także przygotować na niemałe wydatki, jednak korzystając z kilku sprawdzonych rozwiązań, można znacznie ograniczyć koszty wszystkich zakupów.

Na czym można zaoszczędzić

Każda budowa czy remont oznacza zazwyczaj olbrzymi bałagan na posesji, wynikający z ogromu przeprowadzonych prac, a najczęściej po prostu z naszego zaniedbania. Konieczne staje się więc usunięcie dużych ilości ziemi czy gruzu, który warto jednak wykorzystać w zupełnie inny sposób. Projektując wygląd przyszłego ogrodu, można stworzyć z jego pomocą efektowne wzniesienia, uformować np. miejsce pod ogródek skalny, czy skarpę do zimowych zabaw dla dzieci, uwielbiających zjeżdżanie na sankach. Nie wyrzucajmy też niewykorzystanych materiałów budowlanych, cegieł, drewna czy kamieni, które z powodzeniem użyjemy do budowy murków, wyłożenia ścieżek czy konstrukcji ławek lub ogrodowej altany. Prawdziwą ozdobą staną się własnoręcznie wykonane meble, drewniane, zbite z pozostałych po budowie belek oraz desek i pomalowane na różne kolory.

Kwiaty, trawa i inne rośliny

Ogród bez roślin wyglądałby naprawdę smutno i dlatego trzeba będzie odpowiednio przygotować go do sadzenia wybranych kwiatów, krzewów ozdobnych oraz owocowych i oczywiście zasiania trawnika, miejsca zabaw dla naszych dzieci. Ziemia powinna zostać skopana, oczyszczona z kamieni, pozostałości po budowie i właściwie nawieziona, przy pomocy starannie dobranych nawozów. Starajmy się unikać tych opartych na związkach chemicznych szkodliwych dla naszego zdrowia, wybierając naturalne, takie jak znany wszystkim ogrodnikom kompost. Jest on w pełni ekologiczny, a jego produkcją możemy zająć się samodzielnie, budując po prostu odpowiedni kompostownik, do którego będziemy wrzucać wszystkie roślinne odpady pozostałe po pracy w ogrodzie. Ważne jest jego prawidłowe umiejscowienie, z dala od budynku, ujęcia wody pitnej i ewentualnego szamba betonowego, jeśli korzystamy z niego do odprowadzania ścieków. Z zakupem roślin także nie będziemy mieć większego problemu, wystarczy odwiedzić najbliższy sklep czy nawet market budowlany z działem ogrodniczym. Warto także zaopatrzyć się w kilka specjalistycznych książek, w których znajdziemy praktyczne porady, które przydadzą się nie tylko początkującym ogrodnikom.

Altana, taras i inne elementy małej architektury

Trudno znaleźć dom, który nie byłby wyposażony w taras, z którego można rano zejść bezpośrednio na pokrytą rosą trawę. Spacer po niej to samo zdrowie, ale równie przyjemna jest poranna kawa i śniadanie jedzone właśnie na świeżym powietrzu, w ciepłych promieniach wschodzącego słońca. Wykończenie tarasu to także element zagospodarowania ogrodu, a w kwestii materiałów nic nie zastąpi wysokiej jakości drewna, desek z takich jego gatunków, jak dąb, buk czy nawet pospolita sosna. Deski dają stopom uczucie komfortu i ciepła, a ich eleganckiego wyglądu nigdy nie zastąpią żadne panele z tworzyw sztucznych. Wystarczy tylko pomalować je kilkoma warstwami lakieru bezbarwnego, aby wydobyć oraz podkreślić unikalny i niepowtarzalny układ słojów drewna, chroniąc je jednocześnie przed wilgocią czy przemarzaniem. Powinno się je dobierać do stolarki okiennej i drzwi wejściowych do domu, dzięki czemu uzyskamy spójną, jednolitą kompozycję wizualną.

Ten sam materiał można z powodzeniem wykorzystać także na budowę altany, ważnego elementu ogrodowej architektury, umożliwiający wygodny odpoczynek czy spotkanie przy grillu z przyjaciółmi. Jej kształt oraz kolorystykę należy dopasować do innych elementów wyposażenia i najlepiej jest ją zbudować z dala od ulicy, w głębi ogrodu, w najbardziej zacisznym jego miejscu. Na jej konstrukcję można wykorzystać każdy gatunek drewna, począwszy od najtańszej sosny, aż po gatunki szlachetne, nawet tak egzotyczne, jak teak czy modrzew. Kształt zależy już od naszych wymagań, okrągły czy kwadratowy, jednak zawsze powinna być to lekka, słupowa konstrukcja nakryta dachem, pokrytym np. papą czy dachówką ceramiczną. Doskonale będzie wyglądać altana ażurowa, opleciona z zewnątrz roślinami pnącymi, takimi jak winorośl. Ważne, aby chroniła na przed słońcem i deszczem, a jej podłogę wykładamy takimi samymi deskami jak taras.

Miejsce zabaw dla dzieci

Ostatnim elementem wykończenia i wyposażenia ogrodu, powinno być bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci, jeśli je oczywiście posiadamy. Trzeba wydzielić na ten cel osobny kawałek wolnej przestrzeni, dobrze widocznej zarówno z innych części ogrodu, jak i z domu. Pozwoli to na stałą kontrolę tego, co robią nasi milusińscy i natychmiastową reakcję w przypadku jakichkolwiek zagrożeń. Nie może to także być zbyt nasłonecznione miejsce, lepiej, aby plac zabaw był częściowo zacieniony. W kwestii wyposażenia lepiej skorzystać z gotowej oferty firm, zajmujących się sprzedażą tego typu akcesoriów i kupić potrzebne nam huśtawki, zjeżdżalnie, mały domek oraz obowiązkową piaskownicę. Taki sprzęt na pewno będzie całkowicie bezpieczny w użytkowaniu, a ten sprzedawany na rynku w naszym kraju musi posiadać wszystkie wymagane atesty oraz certyfikaty bezpieczeństwa. Kiedy dzieci dorosną, większość urządzeń możemy rozbudować lub w razie potrzeby wymienić na większe. Zadbajmy też o zestaw narzędzi dla małego ogrodnika, bo nic nie sprawia maluchom takiej radości, jak pomoc dorosłym w pracach ogrodniczych, grabieniu trawnika czy pieleniu grządek.