Generalny remont krok po kroku

Po kilku latach intensywnej eksploatacji w każdym wnętrzu zaczną być widoczne ślady zużycia. Brudne ściany, powycierane podłogi, niedomykające się drzwi, instalacje wręcz domagające się naprawy, wszystko to świadczy o tym, że właśnie nadszedł czas na generalny remont. Prawda jest taka, że to trudne zadanie, któremu nie każdy może podołać i mówiąc szczerze nie każdy lubi robić to samodzielnie, korzystając raczej z usług wyspecjalizowanej w tym firmy. Remont można wręcz przyrównać do niewielkiego trzęsienia ziemi i prawie zawsze wywraca on życie rodzinne do góry nogami. Jego absolutną podstawą jest właściwe zaplanowanie kolejności przeprowadzanych prac i ścisłe trzymanie się tego planu, co pozwoli uniknąć większości nieprzewidzianych sytuacji.

Krok 1 – znalezienie odpowiedniego wykonawcy

Zakładając, że przeprowadzenie generalnego remontu zlecimy fachowcom, pierwsze co musimy zrobić to znaleźć uczciwego i profesjonalnego wykonawcę, który podejmie się wykonania wszystkich zleconych prac. Dotyczy to zarówno np. malowania czy tapetowania ścian, jak i montażu takich elementów wyposażenia wnętrz jak drzwi. Osobnego wykonawcę trzeba będzie zatrudnić do prac prowadzonych na zewnątrz budynku, naprawy instalacji wodno – kanalizacyjnej czy podłączenia zakupionego szamba betonowego. Z każdą firmą należy spisać stosowną umowę, określając dokładny zakres tego, co jest do zrobienia, czas wykonania prac oraz ich cenę i wysokość kar za przekroczenie wyznaczonych terminów.

Krok 2 – najpoważniejsze prace budowlane

Umowa podpisana i czas zabrać się do dzieła. Zatrudnieni fachowcy najpierw powinni zabrać się za najpoważniejsze prace budowlane, najbardziej hałaśliwe i powodujące największy bałagan. Obejmuje to przede wszystkim ewentualne przestawianie lub przesuwanie ścian działowych, montaż podwieszanych sufitów czy założenie nowych drzwi z ościeżnicami w przygotowanych dla nich miejscach.

Krok 3 – niezbędne prace instalacyjne

Kolejnym krokiem, który czeka nas na drodze do wymarzonego domu lub mieszkania, są modyfikacje istniejących instalacji, elektrycznej, wodno – kanalizacyjnej i gazowej. W większości przypadków remont wymaga nawet znacznej jej modernizacji, polegającej nie tylko na zmianie usytuowania takich elementów jak wanna, kabina prysznicowa, sedes czy gniazda wtykowe i punkty oświetleniowe. Niekiedy konieczna jest też wymiana rur wodnych oraz przewodów elektrycznych starego typu na nowsze, bardziej wytrzymałe miedziane. Jest to oczywiście zadanie dla takich specjalistów jak hydraulicy i elektrycy z uprawnieniami, których powinna zatrudniać wynajęta przez nas firma budowlana.

Krok 4 – wykańczanie powierzchni ścian i sufitów

Z racji, że przewody wszystkich instalacji doprowadzających media do naszego domu biegną w ścianach, należy je odpowiednio zabezpieczyć, pokrywając warstwą tynku. Trzeba go będzie później odpowiednio wykończyć, wygładzając jego powierzchnię i przygotowując do malowania, tapetowania lub położenia płyt gipsowo – kartonowych. Na tym etapie montuje się też sufity podwieszane lub wykańcza powierzchnię stropów w taki sam sposób jak ściany, pokrywając je wysokiej jakości gładzią szpachlową i szlifując do uzyskania jednolicie gładkiej powierzchni, malowanej najczęściej na tradycyjny biały kolor. Zarówno ściany, jak i sufity warto także zagruntować przed położeniem farby, dzięki czemu nie będą chłonąć wilgoci i uda się uzyskać jednolity kolor na całej powierzchni, bez najmniejszych odbarwień.

Krok 5 – zabieramy się za kuchnię i łazienkę

Po przygotowaniu ścian do malowania nadszedł czas wykończenie dwóch najważniejszych pomieszczeń w domu, czyli kuchni i łazienki. Tradycyjnym, stosowanym od lat materiałem na ściany są płytki ceramiczne, a na podłogi gres lub terakota w dowolnie wybranym wzorze, kolorze i wielkości. Jeszcze do niedawna proces ich ułożenia był niezwykle pracochłonny i wymagał skucia powierzchni tynków, jednak obecnie może sobie poradzić z tym prawie każdy, stosując łatwe do nałożenia kleje do glazury, dobierane do konkretnego jej rodzaju. Nakłada się go na oczyszczone i zagruntowane podłoże, a płytki przykleja się, zaczynając od dołu i pamiętając o zachowaniu odpowiedniej szerokości spoin, które następnie wypełnia się zaprawą do fugowania.

Krok 6 – układamy podłogi i montujemy drzwi wewnętrzne

Zanim nałożymy na ściany powłoki malarskie, w atrakcyjnych, modnych kolorów, powinniśmy najpierw zająć się podłogami. W kwestii dostępnych materiałów mamy bardzo szeroki wybór, począwszy od najtrwalszych i najlepiej wyglądających desek lub parkietów z różnych, często szlachetnych gatunków drewna, aż po praktyczne i łatwe do ułożenia panele z tworzyw sztucznych. Mogę mieć one różne warianty wykończenia, a ich największą zaletą jest z pewnością niska cena. Po ułożeniu, wycyklinowaniu i polakierowaniu podłogi, kiedy już wiemy, jaką ma ona grubość, możemy dopasować do niej drzwi wewnętrzne. Skrzydło drzwiowe może być wykonane w drewna, pasującego do każdego stylu wykończenia wnętrza lub PCV, łatwiejszego do utrzymania w czystości. Można również wybrać sposób ich otwierania, a klasyczne, uchylne drzwi są coraz częściej zastępowane modelami przesuwnymi.

Krok 7 – malowanie i montaż ostatnich elementów wyposażenia

Malowanie to czynność, do której należy przyłożyć się wyjątkowo starannie, ponieważ popełnione błędy są zazwyczaj bardzo widoczne, a kładzenie kolejnych warstw farby wydatnie zwiększa ostateczne koszty remontu. Zaczynamy zawsze od sufitów, które podobnie jak ściany pokrywamy dwoma warstwami farby, pierwszy raz wstępnie, a drugi już bardzo dokładnie, tak, aby zamaskować wszystkie niedoskonałości. Czym będziemy malować, wałkiem albo pędzlem, zależy już od naszych preferencji oraz zaleceń producenta farby. Pomalować trzeba będzie również inne elementy wyposażenia np. wciąż jeszcze spotykane żeliwne grzejniki, a dzieło zakończy montaż gniazdek elektrycznych i włączników oświetlenia.

Krok 8 – najtrudniejszy, czyli sprzątanie

Ostatni krok naszego remontu to zrobienie generalnych porządków, jednak zdecydowanie lepiej jest je robić na bieżąco przy każdym z powyższych etapów. Pierwsze, co należy zrobić, to tzw. sprzątanie na sucho, do czego z pewnością przyda się odkurzacz przemysłowy. Po usunięciu folii ochronnej z podłóg myjemy je najpierw wodą z łagodnym detergentem, a następnie konserwujemy. Pozostanie już tylko dokładne umycie okien, drzwi, glazury w kuchni oraz łazience i usunięcie z nich resztek farby, ale bez użycia agresywnych rozpuszczalników. Teraz wystarczy już tylko wnieść meble i cieszyć się razem z całą rodziną z pięknych, odświeżonych wnętrz.