Najważniejszym pomieszczeniem każdego domu, można śmiało powiedzieć, że jego centrum, jest z pewnością kuchnia. Już dawno przestała spełniać tylko jedną, ściśle określoną funkcję, miejsca, gdzie przyrządzamy posiłki, stając się miejscem spotkań towarzyskich w gronie rodziny lub znajomych. Należy jednak zachować jej funkcjonalność, na którą wpływa właściwy dobór wszystkich elementów wyposażenia, począwszy od drzwi, poprzez podłogi, aż po wysokiej jakości meble i cały niezbędny sprzęt AGD.
Spis Treści
Przede wszystkim funkcjonalność
Nie da się ukryć, że najważniejszym kryterium oceny przyszłego urządzenia kuchni, jest wygląd, jednak nie możemy zapominać także o jej funkcjonalności. Dlatego tak ważny jest nie tylko rodzaj mebli, które w niej ustawimy, ale i właściwe ich rozplanowanie, pozwalające uniknąć kosztownych błędów, trudnych do usunięcia w późniejszym okresie. Kiedy nie wiemy, w jaki sposób ustawić szafki czy zamontować blaty, uzyskując tzw. ciąg roboczy, można zlecić to zadanie profesjonalnemu projektantowi wnętrz, a takie osoby zatrudnia na szczęście większość producentów mebli, z których oferty z pewnością będziemy korzystać. Uzyskamy dzięki temu pomieszczenie, w którym będzie można swobodnie się poruszać, a wszystko będzie zawsze w zasięgu ręki, znacznie ułatwiając pracę.
Projektując kuchnię, musimy uwzględnić wiele czynników, takich jak kształt oraz proporcje pomieszczenia, rozmieszczenie w nim okien i drzwi czy sposób poprowadzenia instalacji, wodnej, elektrycznej i gazowej czy sposobu usuwania nieczystości, do zbiorczej sieci lub szamba betonowego. Niekiedy przeróbka tych elementów może okazać się bardzo kosztowna, dlatego taniej wychodzi dopasowanie mebli do nich, a nie odwrotnie. Dobrym pomysłem jest zamówienie zestawów meblowych robionych na wymiar, choć przy odrobinie wysiłku i dobrych chęci można dostosować do konkretnych warunków również te istniejące.
Sposoby aranżacji kuchni, na co zwrócić uwagę
Istnieje wiele sposobów aranżacji kuchni, zwiększającej jej funkcjonalność, jednak zawsze trzeba wziąć pod uwagę kolejność czynności wykonywanych podczas przygotowywania każdego posiłku. Można powiedzieć, że jest to stała kolejność, obejmująca:
- wyjęcie potrzebnych produktów spożywczych z lodówki,
- mycie ich w zlewozmywaku i krojenie na blacie kuchennym,
- wrzucenie do garnka czy innego naczynia stojącego na kuchence lub płycie grzewczej.
Wszystkie powyższe czynności powinny układać się w kształt trójkąta, nazywanego potocznie roboczym. Jego wierzchołki stanowią właśnie strefy, w których znajdują się lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Taki układ doskonale sprawdza się w małych kuchniach, kiedy te elementu umieszczone są w niewielkiej odległości od siebie.
Było to przez wiele lat powszechnie stosowane rozwiązanie, które jednak obecni uległo znacznej modyfikacji, spowodowanej przede wszystkim wzrostem ilości urządzeń wykorzystywanych do przyrządzania i gotowania posiłków. Do standardowych trzech doszły nowe elementy, takie jak zmywarka, wszelkie miksery, krajalnice czy niezwykle popularna kuchenka mikrofalowa lub ekspres ciśnieniowy do kawy. Wszystko to wymaga zupełnie innej aranżacji pomieszczenia i wygospodarowania sporej ilości dodatkowej wolnej przestrzeni. Oczywiście zwiększają się także nasze kuchnie, umożliwiając ich niemal dowolne urządzenie, bez konieczności zachowania obowiązującej dotychczas zasady trójkąta. Coraz częściej spotyka się kuchnie z tzw. wyspą, dzięki której zyskujemy więcej miejsca na szafki czy blaty robocze, oddzielającą przestrzeń kuchenną od części jadalnej, wyposażonej w duży stół i krzesła, dającą też możliwość wspólnego gotowania w większym gronie. W kuchniach o dużym metrażu nie musimy także tak ściśle dbać o zachowanie ciągu, a poszczególne blaty nie muszą być ze sobą połączone, tworząc w pełni funkcjonalne, ale jednak oddzielne stanowiska pracy.
Meble do kuchni, wybierajmy najbardziej komfortowe
Niezależnie na jaką aranżację kuchni się zdecydujemy, najważniejszym jej elementem pozostają meble i każde, obojętnie czy z gotowego zestawu, czy robione na wymiar, muszą spełniać szereg surowych wymagań. Najważniejsza jest wygoda ich użytkowania, kupując więc szafki do kuchni, musimy zwrócić uwagę na zarówno na jakość ich wykonania, co gwarantują odpowiednie materiały, jak i sposób otwierania drzwiczek. Najczęściej są one standardowe, skrzydłowe, ale wymagają odpowiedniej ilości wolnego miejsca do pełnego otwarcia. Ciężko je także dopasować do trudno dostępnych miejsc, takich jak narożniki, gdzie jedne drzwi blokują drugie. Warto więc zastąpić je uchylnymi, najlepszymi do wiszących szafek, jednak trzeba się liczyć z wiele wyższymi kosztami ich zakupu. W ograniczonej przestrzeni dobrze sprawdzą się też drzwiczki żaluzjowe, ich wadą jest jednak z kolei system otwierania zajmujący dużo miejsca wewnątrz szafek. W kwestii blatów czy szuflad niewiele zmieniło się przez ostatnie lata, może z wyjątkiem nowoczesnych systemów otwierania tych ostatnich.
Nowoczesność w każdym calu
Jeszcze do niedawna szafki i szuflady były wyposażone w różnego rodzaju uchwyty, pojedyncze lub bardziej praktyczne i efektowne relingi. Obecnie coraz częściej występują jako modele bezuchwytowe, otwierane po naciśnięciu określonej ich powierzchni. Mają gładkie, pozbawione ozdób fronty, są dobrze zabezpieczone przed przypadkowym otwarciem np. przez dzieci i doskonale komponują się z pozostałymi, równie futurystycznymi elementami wyposażenia, które od kilku sezonów królują w naszych kuchniach. Stanowią kompozycyjną całość z podłogą wyłożoną jednolitą kolorystycznie terakotą, stalowym lub granitowym zlewozmywakiem, ultranowoczesnym sprzętem AGD, lodówką do zabudowy, czy nafaszerowanymi elektroniką piekarnikiem oraz indukcyjną płytą grzewczą. Całości efektu dopełniają także futurystyczne w kształcie, ale zachowujące pełną funkcjonalność baterie oraz drzwi, najlepiej harmonijkowe lub przesuwne, zastępujące tradycyjnie otwierane modele. Wykonane są z tworzywa sztucznego, stali lub aluminium, połączonego z matowym szkłem, bardziej sprawdzających się w warunkach panujących w kuchni niż drewno, niezwykle wrażliwe na wpływ wilgoci.